Rodzaje węgla

Rodzaje węgla
Węgiel jest obecnie najtańszym nośnikiem energii, dzięki któremu konsumenci zyskują tańszą energię. Postacie węgla opałowego: ekogroszek, groszek, orzech, węgiel gruby, kostka, miał węglowy, koks.

Dla łatwiejszej oceny jakości węgla wprowadzono podział na typy, sortymenty, klasy i gatunki. Do kotłów w domach jednorodzinnych stosuje się węgiel typu od 31 do 33.
Wartość opałowa węgla (wartość energetyczna węgla) określa ilość węgla potrzebnego do ogrzania domu. Ta jakość węgla zależna jest od wielu czynników np. od tego, jaką ma wielkość ziaren, klasę i z jakiej kopalni pochodzi. Im wyższa wartość opałowa, tym lepszej jakości jest węgiel. Węgiel lepszej jakości ma większą wartość opałową (im większa wartość, tym mniej węgla będziemy potrzebować do ogrzania domu).
Do spalania w kotłach małej mocy najczęściej przeznaczony jest orzech, groszek i miał - najpopularniejsze sortymenty węgla kamiennego. Eko groszek - jest to ostatnio niezwykle popularny węgiel kamienny o wielkości ziaren od 5 do 25 mm, cechuje go niska zawartość siarki i popiołu. Sprzedawany jest pod różnymi nazwami handlowymi. Jego najważniejszą zaletą jest niska emisja dwutlenku węgla co sprawia że jest przyjazny dla środowiska, paliwo jest również bardziej wydajne. Ekogroszek przeznaczony jest do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach, znanym pod nazwą kotły retortowe. Tylko wtedy zagwarantuje bezawaryjną pracę kotła i najniższe koszty wytwarzania ciepła. Choć informacja że grzanie węglem może być ekologiczne wydaje się być nieprawdopodobna, niektóre wysokiej jakości kotły charakteryzują się wysoką wydajnością przy znikomej emisji pyłów i szkodliwych gazów. Powinny być opatrzone znakiem bezpieczeństwa ekologicznego.