Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe
W zależności od sortymentu węgla, jakim będziemy palić w kotle, wyróżniamy kotły: Kotły tradycyjne – przeznaczone do palenia węglem z grupy sortymentów grubych (typu orzech). Są najtańsze, gdyż mają stosunkowo prostą budowę. Kotły miałowe – przeznaczone do spalania miału węglowego.

Miał to paliwo drobnoziarniste, które pali się trudniej niż węgiel w dużych kawałkach. Kotły miałowe muszą być wyposażone w wentylator nadmuchowy i kanały doprowadzające powietrze w głąb masy opału.
Kotły retorowe – nowoczesne kotły wyposażone w podajnik paliwa. Przeznaczone są do spalania węgla sortymentu groszek.
Tradycyjne kotły stalowe zbudowane są z zespawanych płyt i rur ze stali specjalnego gatunku – kupując taki kocioł należy zwrócić uwagę na grubość blachy z której zrobione są elementy kotła.
Płaszcz kotła wykonany jest z lakierowanej blachy stalowej, wnętrze powinno być zaizolowane termicznie. Koksy stalowe przeznaczone są głównie do spalania węgla. Tradycyjne kotły żeliwne, trochę droższe od stalowych, są bardziej odporne na korozję ale częściej pękają. Ich ogromną zaletą są niewielkie rozmiary. Kotły żeliwne przeznaczone są głównie do spalania koksu.
Nowoczesne kotły wyposażone w automatyczny podajnik paliwa przeznaczone są do spalania węgla o drobnych ziarnach. Eliminują konieczność częstego i uciążliwego uzupełniania opału. Kotły retortowe, przeznaczone do spalania eko-groszku (obecnie najpopularniejsze) uzupełniane są raz na kilka dni palenia! Kotły tego typu są uważane za kotły ekologiczne. Zakup właściwego rodzaju węgla, przeznaczonego do odpowiedniego typu kotła i miejsce zakupu węgla to istotne czynniki warunkujące prawidłową pracę kotła grzewczego.