Kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym
Ciekawą alternatywą dla zwykłych kominków są kominki z płaszczem wodnym. Kominek taki według pierwotnych zamysłów ma być podłączony do instalacji wodnej centralnego ogrzewania i w ten sposób ogrzewać cały dom.

Kominek z płaszczem wodnym działa jak kocioł na paliwa stała, a jednocześnie jest ozdobą salonu, gdyż z wyglądu jest całkowicie podobny do zwykłego kominka z wkładem lub kasetą.
Różnica między zwykłym kominkiem a modelem z płaszczem wodnym tkwi w budowie korpusu. Ma on bowiem dwie ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Płaszcz wodny otula cały korpus i odbiera ciepło z paleniska, ogrzewając w ten sposób wodę, która się w nim znajduje. Z kolei gorąca woda kierowana jest do instalacji, a potem do grzejników.
Jeśli w górnej części korpusu zostanie zamontowana specjalna wężownica, którą będzie przepływać woda, kominek będzie w stanie ogrzać jeszcze wodę do mycia. W ten sposób uzyskuje się c.w.u. niestety poza sezonem grzewczym konieczne jest podgrzewanie wody przez inne źródła ciepła, takie jak wbudowane w zasobnik grzałki elektryczne.
Krążenie wody w instalacjach wymuszają pompy obiegowe, dlatego też taki kominek z płaszczem wodnym wymaga podłączenia do energii elektrycznej.
By uniknąć awarii, najlepszym rozwiązaniem jest wybór wkładów z solidnym, grubym korpusem, gdyż w przypadku cieńszych ścianek, mają one skłonność do rozszczelniania się pod wpływem ciągłego ogrzewania i stygnięcia. Pracą kominka z płaszczem wodnym można sterować ręcznie lub automatycznie.
Przy wyborze wkładu do kominka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc. By nie trzeba było zbyt często palić w kominku, najlepiej jest używać wysokokalorycznego drewna z drzew liściastych.
Kominki z płaszczem wodnym, z powodu swojej bardziej rozbudowanej konstrukcji, wymagają masywniejszej obudowy niż zwykłe kominki. Jednak można go także obudować w dowolny sposób, dopasowując formę i  styl obudowy kominka do frontu wkładu o stylu wnętrza pomieszczenia w którym się znajduje.